Ženy U16 na turnaji ve Francii nenašly přemožitelky a slavily i individuální ocenění

České reprezentantky do 16 let mají za sebou veleúspěšný přípravný turnaj ve Francii. A to na týmové i individuální scéně. V Tarare nenašly svěřenkyně trenéra Fouska přemožitelky, vyšláply si i na domácí reprezentaci a zaslouženě turnaj opanovaly. Výraznou stopu zanechaly i mezi držitelkami ocenění za individuální výkony.

Po téměř měsíční zápasové pauze a dokonce tříměsíční přestávce od posledního mezinárodního zápasu vstoupily české reprezentantky do turnaje ve Francii utkáním proti Belgii. A už od prvních minut ukazovaly, že si přivezly velmi dobrou formu. Českou hru zdobila rychlost a kolektivní pojetí všech (netradičních) třinácti hráček na soupisce.

Belgie - Česká republika 40:72 (13:28; 19:38; 29:59)

Devos 8, Lukusa 8, Lefevre 7, Massey 6.. - Vitulová 10 (4/4, 3 bloky), Šípová 10 (1x3,5/3), Brabencová 8 (2/2, 5 asistencí), Voráčková 7 (2/1, 3 zisky), Szcotková 6 (2x3), Smutná 6 (1x3,2/1), Vymazalová 5 (1x3), Pospíšilová 5 (1x3), Rašková 5 (1x3), Šotolová 4 (4/2), Rylichová 3 (1x3,2/0, 8 doskoků), Dohnalová 3 (2/1), Tomancová 0

MVP utkání: Brabencová

Petr Kapitulčin: "V prvním utkání mezinárodního turnaje ve francouzském Tarare jsme o našem vítězství rozhodli již v první čtvrtině díky koncentrovanému vstupu do utkání, aktivitě na útočném doskoku a dobře hranému rychlému protiútoku. I ve zbytku zápasu jsme i přes pár krátkodobých výpadků byli lepší a přes pravidelnou rotaci všech třinácti hráček jsme navýšili konečné vítězství až na dvaatřicet bodů."

Jako druhý soupeř se Češkám do cesty postavila Anglie. Tentokrát nejmladší lvice nerozhodly o svém triumfu už v první čtvrtině, ale soupeřky zlomily ve druhé polovině a do poločasové přestávky si nesly vedení o 26 bodů. To po změně stran ještě navýšily a ani ve druhém utkání na francouzské půdě neměly s vítězstvím problém.

Anglie - Česká republika 45:86 (19:23; 23:52; 35:69)

Webb 11, Winterburn 9, Jump 8.. - Vitulová 16 (6/6), Rašková 10 (2x3,4/2), Smutná 10 (2x3,4/2, 10 doskoků), Šípová 10 (3/2, 7 útočných doskoků), Szcotková 8, Šotolová 6 (1x3,2/1), Rylichová 6, Tomancová 5 (6/5), Vymazalová 5 (1x3), Dohnalová 4 (3/2), Pospíšilová 3 (1x3), Voráčková 3 (1/1) Brabencová 0

MVP utkání: Vitulová

Petr Kapitulčin: "Do druhého zápasu jsme vstoupili nesoustředěně a soupeř naší liknavost na začátku trestal (7. minuta 11:16). Ve zbytku prvního poločasu jsme se ale vrátili k zodpovědné hře, aktivní obraně, práci na doskoku a rychlému protiútoku a úsekem 41:7 jsme utkání zlomili. I v dnešním duelu všech třináct hráček dostalo stejný prostor na hřišti."

V závěrečném zápase čekala na Češky asi největší výzva – domácí celek, který mohl vítězstvím zachránit první místo. Ani Francie však nedokázala na český výběr vyzrát. Pozdější vítězky turnaje si trpělivě budovaly náskok navzdory hlasitému povzbuzování domácích fanoušků. Závěr zápasu si pak Češky zkušeně pohlídaly a mohly slavit vítězství v turnaji.

Francie - Česká republika 64:77 (16:16; 26:32; 44:51)

Mbaye 11, Sissoko 10, Pouye 9, Gnago 9.. - Pospíšilová 11 (1x3,6/6, 3 zisky), Vitulová 11 (6/5), Szcotková 10 (2x3, 4 asistence), Šípová 9 (4/3), Rylichová 8 (3 zisky), Voráčková 8 (2x3), Šotolová 6 (1x3,2/1, 4 útočné doskoky), Smutná 6 (1x3,2/1), Brabencová 5 (1x3,2/2, 5 asistencí), Tomancová 3 (1x3), Rašková 0, Vymazalová 0, Dohnalová 0

MVP utkání: Pospíšilová

Petr Kapitulčin: "V posledním duelu jsme si po vyrovnaném průběhu vybudovali v závěru prvního poločasu mírný náskok, který jsme drželi až do závěrečných minut. Poslední pětiminutovku jsme poprvé na turnaji odehráli v mírně zúžené rotaci a svůj náskok jsme v bouřlivé atmosféře dokonce ještě navýšili."

Týmový úspěch je tedy jasný. Ale co ten individuální? Výkony českých basketbalistek nemohly zůstat bez povšimnutí organizátorů turnaje. Karolína Szczotková a Veronika Šípová byly zvoleny do nejlepšího týmu turnaje. Veronika Šípová si navíc domů odváží i cenu pro nejužitečnější hráčku celého třídenního klání.