Ženy U16 mají po suverénní základní skupině nakročeno do play-off

České basketbalistky do 16 let rozehrály své Mistrovství Evropy ve velkém stylu. V základní skupině nenašly ani jednou přemožitelky a dokonce ani jeden ze zápasů nedovolily dojít do vyrovnané koncovky. Do osmifinálové skupiny si tak odnášejí dvě vítězství, která tým ještě před jejím vypuknutím hodně přiblížila čtvrtfinále.

V českém dresu na evropském šampionátu řádí čtveřice hráček, které už letos jeden vrchol zažily – čtvrté místo na domácím Mistrovství světa U17. Julia Reisingerová, která už v loňském roce pronikla do nejlepší pětky turnaje ME U16, je v popředí statistických tabulek i letos. Mezi střelkyněmi po základních skupinách uzavírá první desítku. Stejná pozice jí patří i ve statistice doskoků. Lucie Hošková je zatím osmou nejlepší asistentkou turnaje, Michaela Krejzová je o pouhé dvě příčky za svojí spoluhráčkou. Krejzová je navíc třetí nejlepší basketbalistkou v počtu zisků.

Na úvod destrukce

Hned při vstupu do turnaje ukázaly české basketbalistky svojí sílu. O osudu utkání s Dánskem prakticky rozhodly během první čtvrtiny, kterou vyhrály 29:10. Útočná mašina se sice ve druhé desetiminutovce zasekla, ale po změně stran se Češky vrátily k výkonu ze začátku utkání a nenechaly nikoho na pochybách, kdo že si zaslouží získat do tabulky první dva body. Byli jsme tak jasným favoritem duelu a tuto roli jsme plnili v první čtvrtině. Ve druhé části jsme ale byli s naší hrou velice nespokojeni a o poločase bylo potřeba zdůraznit důležitost dobrého vstupu do ME. Po změně stran jsme byli opět jasně lepším celkem, ač do optimálního výkonu nám určitě dost chybělo," nebyl asistent trenéra Petr Kapitulčin spokojený se druhou desetiminutovkou.

Vývoj utkání dal trenéru Fouskovi příležitost zapojit hned na úvod turnaje do hry všechny hráčky. A to poměrně výrazně. Všechny z jeho svěřenkyň strávily na palubovce minimálně jedenáct minut a každá z nich se také zapsala do střelecké listiny nejméně třemi body. Hned čtyři reprezentantky v zápase nastřílely dvojciferný počet bodů. O dominanci českého týmu svědčí prakticky všechny zápasové statistiky. Češky donutily v obraně soupeřky ke 29 ztrátám a připsaly si 21 zisků oproti třem dánským.

Dánsko - Česká republika 45:86 (10:29; 20:40; 31:61)

Krumpholcová a Reisingerová po 11, Váchová, Stoupalová a Hošková po 10, Krejzová 8, Pospíšilová 6, Suerová 5, Neubauerová, Vitulová a Šípová po 4, Vitásková 3

Také Švédky bez šance

Se stejnou taktikou vstoupily Češky do svého druhého zápasu na turnaji – zničit soupeřky hned v úvodu. Vedení po první desetiminutovce nebylo sice tak vysoké jako v o den dříve, přesto české basketbalistky Švédky dokonale zaskočili po vítězství 21:8. Po krátké pauze ve druhé čtvrtině pak opět udeřily po změně stran a definitivně rozhodly o osudu utkání."Ani náš druhý zápas jsme neodehráli bez chyb. V první čtvrtině jsme si vypracovali vedení, ale druhá část se nám ani v tomto duelu příliš nepovedla a v poločasové poradě jsme si museli mnohé vysvětlit. Třetí část již byla povedenější a v poslední čtvrtině se tak do rotace mohly zapojit všechny hráčky," měl podle Kapitulčina zápas podobný průběh jako o den dříve.

Také proti Švédsku dominovaly české basketbalistky v ziscích (22:13) a na doskoku (52:34). Švédky za zápas udělaly 30 ztrát a soupeřky donutily pouze ke dvanácti faulům. I ve druhém zápase v řadě dostaly všechny hráčky výrazný prostor na hřišti. Julia Reisingerové, autorce 21 bodů, chyběl jediný doskok, aby dosáhla na ceněný double-double.

Česká republika - Švédsko 77:43 (21:8; 38:22; 60:29)

Reisingerová 21, Neubauerová 11, Hošková 10, Stoupalová 9, Vitulová 6, Šípová 5, Pospíšilová a Krejzová po 4, Váchová 3, Vitásková a Krumpholcová po 2, Sauerová 0

Italky vzdorovaly nejdéle

Zatím nejvyrovnanější zápas dokázaly s českým výběrem sehrát Italky. Také aby ne, když šlo o souboj o první místo v základní skupině, ale také o to, kdo půjde do osmifinálové skupiny se dvěma výhrami. Češky sice šly po třech minutách do vedení 9:1, ale Italky hru vyrovnaly a dokonce šly v první čtvrtině ještě do vedení. Ve druhé desetiminutovce Češky zlepšily obrany a dovolily soupeřkám pouhých sedm bodů. Díky tomu získaly uklidňující dvojciferný náskok. Po vyrovnané třetí čtvrtině tak mohly definitivně rozhodnout o svém vítězství ve druhé polovině závěrečného dějství.

"Až ve druhém hracím období jsme si zejména díky výrazně zlepšené obraně a možná i lepší fyzické připravenosti vybudovali devítibodový náskok. Poslední šance soupeřek přišla v poslední čtvrtině, ve které výborně hrající pivotka Cubaj nastřílela sedm bodů za prvních pět minut, ale trojka Hoškové za stavu 51:45 nám dala definitivně klid a ve zbytku zápasu jsme si dokázali i vylepšit skóre," pochvaloval si Kapitulčin. "Italský trenér je už známý svou oblibou ve střídání defensivních systému, snahou co nejvíce narušit pohodu soupeřova útoku, a tak se naše hráčky musely rychle orientovat ve hře proti zóně 2-3, 3-2, 1-3-1, osobní obraně a zónovému pressingu. Dobrým čtením hry a správnou volbou a dohráváním útočných systémů to děvčata zvládla," ocenil kreativitu českého útoku Robert Landa.

České obraně dělala největší problémy Lorela Cubaj, která zaznamenala 17 bodů a 7 doskoků. Fanoušci si jí mohou pamatovat z Klatov, kde řádila v italském dresu především na doskoku. České basketbalistky tentokrát zapsaly více ztrát než soupeře, ale k vítězství je dovedlo kolektivnější pojetí hry (19 asistencí, Itálie 9) a lepší hra pod košem na doskoku.

Česká republika - Itálie 64:47 (21:18; 36:25; 49:38)

Hošková 15, Krejzová 12, Neubauerová 11, Vitulová 8, Stoupalová a Reisingerová po 6, Šípová 4, Vitásková 2, Váchová a Krumpholcová 0

Do osmifinálové skupiny postoupily společně s Češkami ještě reprezentantky Itálie a Švédska. Trojici postupujících ze skupiny D tvoří Lotyšsko, Francie a Belgie. Do skupiny F vstoupí české basketbalistky utkáním s Belgií, která si postup zajistila díky vítězství nad Slovenskem. Ve druhém utkání bude Češkám soupeřem Francie. Na závěr skupiny změří síly s Lotyšskem, které sice prohrálo se Slovneskem, ale do osmifinálové skupiny si bere čtyři body za vítězství nad Belgií i Francií.