Překvapení v Brně: Zlato z MČR juniorek si odváží BA Sparta

Brněnská hala Rosnička o víkendu přivítala čtyři nejlepší celky letošního ročníku Extraligy juniorek U19, aby si to mezi sebou rozdaly o medaile, pro většinu hráček naposledy v mládežnické kategorii. Zážitek z derniéry mezi juniorkami pak všem hráčkám vylepšila bezproblémová organizace turnaje i bohatý doprovodný program. Velkým favoritem byly domácí hráčky, které v celé sezóně prohrály pouze jednou – na konci roku 2015 o jediný bod v Trutnově. Jenže míč je kulatý atd. Znáte to...

SF1:

Žabiny Brno – BA Sparta Praha 65:69 (24:9; 37:30; 45:48; 59:59)

Byl to pro domácí velký šok. Dva předchozí vzájemné zápasy skončily vítězstvím Žabin, i když Sparta nebyla nikdy bez šance. Domácí prostředí však mělo být velkou výhodou. Zprvu se zdálo, že to tak opravdu bude. Žabiny vlétly do zápasu a krátce po začátku druhé čtvrtiny vedly už devatenáctibodovým rozdílem. Pak se ale karta začala pomalu obracet a Sparta domácí dotahovala. Další komplikace pro domácí celek přišly po změně stran. Od poloviny třetí čtvrtiny až do 2. minuty čtvrtého období Žabiny neskórovaly a prohrály tento úsek 0:15. Sparta se poprvé dostala do vedení. To se domácím podařilo zlikvidovat v závěrečných minutách a dotáhnout zápas do prodloužení. V něm ale už byla vpředu Sparta. Ještě pět vteřin před závěrečným hvizdem mohla opět vyrovnat Holešínská, ale svůj pokus neproměnila a Voláková, která se vrací po dlouhodobém zranění, pak ze dvou trestných hodů pečetila překvapivé vítězství Pražanek.

Nejlepší střelkyní domácích byla Lucie Hošková, která k 15 bodům přidala i 14 doskoků. Double-double si připsala také Lenka Šoukalová za 10 bodů a dokonce 15 doskoků. Ani to však domácím nestačilo. V dresu Sparty totiž řádila Julia Reisingerová, autorka 24 bodů a 16 doskoků.

SF2:

USK Praha – VALOSUN Brno 72:45 (23:10; 38:22; 55:34)

To druhý zápas už potvrdil papírové předpoklady a druhý celek po základní části, pražský USK, si zajistil očekávaný postup do finále. Stejně jako v předchozím průběhu sezóny, ani na Final 4 nedal Valosunu šanci. Až na deset vteřin ze začátku zápasu si Pražanky užívaly celý zápas vedení. To se navíc hned v úvodu vyšplhalo poměrně vysoko, když Valosun na svůj úvodní koš dalších skoro sedm minut nenavázal.

USK dotáhly k vítězství setry Šípovy. Zatímco Veronika byla s užitečností 22 za 14 bodů a 7 doskoků, Tereza si připsala double-double za 15 bodů a 11 doskoků. Valosun měl naopak ve svém středu pouze jednu dvoucifernou střelkyni, kterou se za deset bodů stala Veronika Remenárová.

O 3. místo

Žabiny Brno – Valosun Brno 68:50 (20:7; 32:21; 43:40)

Brněnské derby mělo pro domácí tým z Rosničky hodně podobný scénář jako sobotní semifinále se Spartou, tentokrát však po 40 minutách čekal happy end v podobě bronzu na krku domácích basketbalistek. Ty opět poměrně rychle získaly významný náskok, ale nakonec se mohly o vítězství ještě strachovat. Valosun totiž trpělivě stahoval svou ztrátu z úvodu střetnutí a ve 29. minutě bylo vyrovnáno. Žabiny se ovšem nepoložily a naopak na začátku závěrečného dějství šňůrou 15:0 během pěti a půl minuty de facto rozhodly zápas.

Svůj druhý double-double ve Final 4 si připsala domácí Šoukalová za 13 bodů a stejný počet doskoků. S užitečností 25 byla zároveň nejvýraznější postavou vítězného celku. Na stejnou hodnotu dosáhla v dresu Valosunu také Veronika Remenárová díky 19 bodům a 12 doskokům.

Finále

USK Praha – BA Sparta Praha 57:62 (19:13; 36:35; 48:53)

Pražské finále přineslo vyrovnanou bitvu druhého se čtvrtým celkem základní části Extraligy. Druhý USK obhajoval vítězství z loňského roku, ale během zápasu měly oba celky k závěrečnému triumfu prakticky stejně daleko. Ani jeden z týmů si během 40 minut nevytvořil dvouciferný náskok. S malinkou výhodou vstupovala do závěrečného dějství Sparta, ale USK dokázal srovnat na 55:55. Do konce zápasu zbývaly čtyři minuty. Ty se povedly mnohem lépe Spartě. Ta totiž dovolila USK skórovat pouze dva body a sedm bodů (z devíti ve 3. čtvrtině) jí stačilo na vítězství a zisk zlatých medailí.

Obrana USK si poradila s největší zbraní soupeřek a ubránila Julii Reisingerovou na sedmi bodech. Pod košem jí ale na jedničku zastoupila Kateřina Rokošová, která obranu soupeřek zatížila 16 body a navíc doskočila 18 míčů. Její celková užitečnost se vyšplhala na 29.