Královka pro USK opět zlatá, neděle přinesla pražské i brněnské derby

Juniorky USK Praha měly právo jako vítězky základní části Extraligy užívat si při MČR domácího prostředí haly Královka. Možná ale právě to bylo pro svěřenkyně Jany Klečkové v semifinálovém zápase svazující. Prohra s Valosunem Brno by znamenala jednoznačný neúspěch a nenaplnění ambicí vkládaných do týmu před turnajem. Domácí byly po většinu semifinále o krok vpředu, ale hodnota náskoku nepřesáhla poločasovou hodnotu osmi bodů. Valosun se držel na dostřel a ve čtvrté čtvrtině drama vygradovalo, když se oba týmy několikrát vystřídaly ve vedení. Pevnější nervy především při střelbě trestných hodů v závěrečných vteřinách prokázaly hráčky USK a mohly slavit postup do finále. I díky neúspěšné trojce Kopecké z posledních vteřin.

Druhé semifinále bylo ve znamení trápení SŠMH Brno. Druhý tým základní části nedokázala najít recept na Spartu a ani na koše na Královce. Svěřenkyně trenéra Fouska proměnily jen dvě trojky z 19 pokusů. Sparta zaznamenala stejný počet úspěšných trojek, ale vystřelila pouze čtyři. Opírala se tak zejména o podkošovou sestavu, kde řádila Julia Reisingerová – 25 bodů, 18 doskoků, 10 získaných faulů, užitečnost 42. Ona tak byla hlavním důvodem, proč se nedělní souboje o medaile nesly ve znamení brněnských a pražských střetnutí.

02.05.2015 USK Praha - Valosun Brno 67:64 (19:17; 38:30; 50:50)
02.05.2015 SŠMH Brno - BA Sparta Praha 48:65 (12:19; 24:39; 36:47)

Souboj brněnských rivalů o bronzovou medaili ovládly hráčky SŠMH, které předvedly o poznání lepší ofenzivní výkon než v sobotu. Povedly se jim především sudé čtvrtiny. V té druhé položily základ k vítězství poměrem 26:12 a ve čtvrté definitivně odrazily nápor Valosunu po změně stran. Svého soupeře porazily ve všech hlavních statistikách a zaslouženě si na krk pověsily bronzové medaile.

03.05.2015 Valosun Brno - SŠMH Brno 54:71 (11:15; 23:41; 40:50)

Hráčky USK věděly, že pokud chtějí z domácího MČR zlato, musí předvést lepší výkon než proti Valosunu a ve vymezeném území uhlídat Reisingerovou. Oba úkoly se jim z velké části povedly. I když na splnění toho druhého se do značné míry podepsal i limitovaný čas na hřišti sparťanské opory kvůli velkému počtu osobních chyb. I tak si Reisingerová připsala double-double za 16 bodů a 10 doskoků. Na doskoku jí při nepřítomnosti nahradila Rokošová, která sebrala 17 míčů. Domácí se ale mohly spolehnout na Krejzovou, která si udržela střeleckou formu i ze šampionátu U17, a Terezu Šípovou, která uplatnila zkušenosti ze ŽBL. Titul tak slaví na Královce.

03.05.2015 USK Praha - BA Sparta Praha 73:60 (21:20; 38:30; 52:42)