Ženy U20 hrají na ME o udržení divize A. V pátek jim bude soupeřem Lotyšsko

České basketbalistky do 20 let na Mistrovství Evropy budou hrát o vše. Tím vším je setrvání v divizi A i pro příští rok. Nelehkým soupeřem jim v pátečním utkání, které v případě vítězství bude mít punc elitní divize i pro sezónu 2016, Lotyšsko. Tomu jen těsně utekl postup do čtvrtfinále. Češky dlouho čekaly na své první vítězství na ME, ale právě úspěch v posledním zápase skupiny G proti Ukrajině může mít na tým blahodárný vliv.

Po třech porážkách v základní skupině se Češky propadly do skupiny G, ve které si čtveřice týmů snažila vydobýt co nejlepší výchozí pozici pro páteční zápas s týmy, které nepostoupí do play-off. V prvním utkání se svěřenkyně trenérky Ptáčkové popasovaly s Tureckem. Nevydařený vstup do zápasu doháněly dobrou stíhací jízdu, která jim získala vedení na konci třetí a začátku čtvrté čtvrtiny. Závěr se ale opět hrál podle tureckých not. Češkám opět zlomil vaz počet ztrát, kterých v tomto zápase napáchaly 28.

Turecko - Česká republika 75:68 (18:13; 35:25; 48:49)

Coklar 20, Senyurek 17, Akbas a Uzun po 10 - Kanuková 15, Kopecká, Beránková, Moučková a Opočenská po 10, Mainclová 7, Zuzáková 4, Mircová 2, Maturová, Hrušková a Křivánková 0

Fauly: 15 - 24

O první vítězství na turnaji tak mladé lvice bojovaly se Srbskem. Po první čtvrtině se zdálo, že jsou na té správné cestě a konečně by mohly zažít opojný pocit úspěchu. Ve druhé desetiminutovce však daly soupeřkám naději. Ty se jí ve jménu své nátury zhostily velmi dobře a začaly ukrajovat z obřího českého náskoku, z něhož do poločasu nezbylo takřka nic. Při vyrovnaném průběhu druhého poločasu Češky ve čtvrté čtvrtině vedly až o pět bodů, ale tři a půl minuty před koncem zápasu se Srbky ujaly vedení a už ho nepustily.

Česká republika - Srbsko 82:86 (28:13; 43:39; 62:61)

Moučková 19, Kopecká 18, Křivánková 14, Beránková 11, Mainclová a Opočenská po 6, Kaňuková 5, Maturová 2, Mircová 1, Hrušková a Zuzáková 0 - Crvendakic 32, Stankovic 17, Spasojevic 13, Mandic 12

Fauly: 23 - 18

Na první vítězství si tak české basketbalistky musely počkat až do svého šestého vystoupení na šampionátu. Souboj týmů, které zatím sbíraly pouze porážky jasně ovládly od druhé čtvrtiny Češky. Tentokrát to byl naopak soupeř, kdo vyprodukoval velké množství ztrát. České basketbalistky v zápase našly hned pětici dvojciferných střelkyň a získaly tak alespoň třetí místo ve skupině G. V zápase proti Ukrajině si ovšem dokázaly, že jsou schopné vítězit. Kéž by si tuto vlastnost udržely i do zápasu s Lotyšskem (21:45 CEST).

Česká republika - Ukrajina 77:53 (15:12; 38:19; 56:30)

Kopecká, Moučková a Mircová po 12, Hrušková 11, Kaňuková 10, Mainclová a Křivánková po 6, Beránková a Zuzáková po 4, Maturová, Klokočníková a Opočenská 0

TH: 8/4 - 21/8

Trojky: 7 - 3

Doskoky: 46 - 49

Zisky: 7 - 5

Ztráty: 15 - 28

Asistence: 18 - 15

Fauly: 25 - 9