Ženy U18 nedobyly play-off a budou hrát o záchranu

České basketbalistky do 18 let do poslední chvíle bojovaly na právě probíhajícím Mistrovství Evropy U18 o postup do play-off. V osmifinálové skupině ovšem nedokázaly ani jednou vyhrát a sen o postupu mezi nejlepších osm týmů turnaje a do bojů o světový šampionát se tak během tří dnů rozplynul.

Porážka zkomplikovala situaci

Češky vstupovaly do osmifinálové skupiny s jednou výhrou nad Portugalskem a prohrou s Itálií. Bylo tedy jasné, že o postup do play-off se budou muset poprat, ale zároveň si v základní skupině vytvořily poměrně slušnou výchozí pozici. Tu si měly podle papírových předpokladů vylepšit hned v úvodním utkání své osmifinálové skupiny proti Nizozemsku.

Favoritky však do zápasu vstoupily rozpačitě a v poločase prohrávaly o deset bodů. Skvělá třetí čtvrtina je však vrátila do hry a zdálo se, že by mohla být rozhodujícím faktorem při cestě za vítězstvím. Do závěrečné desetiminutovky si totiž Češky braly náskok šesti bodů. Pak ovšem přišlo vystřízlivění v podobě nezdaru ve čtvrtém hracím období 9:28. „Tento tým, bohužel, zná tyto zápasy a podobné již hrál i v minulosti. Nastoupili jsme s menším odhodláním nechat na palubovce všechny síly a poprat se o vítězství. Po domluvě v kabině se po poločase vše změnilo, aby přišla poslední čtvrtina, ve které jsme soupeře nechali dominovat ve všech činnostech. Nám však nešlo vůbec nic,“ litoval ztraceného zápas trenér Jiří Bárta.

Pod nizozemské vítězství se výrazně podepsala trojice Ndiba, Kuijt a Hof, která dohromady zaznamenala 62 bodů ze 70. „Všechny tři sehrály mimořádně vydařený zápas, který se již nemusí opakovat. O to více nás mrzí, že to bylo právě proti nám a přinejmenším teoreticky jsme se na ně připravovali,“ byl si Bárta vědom rozhodujícího faktoru.

Česká republika - Nizozemsko 57:70 (10:18; 20:30; 48:42)

Kopecká 12, Mainclová a Beránková po 10, Kracíková 8, Šípová 7, Mircová 5, Andělová 3, Křivánková 2, Milaniaková, Moučková a Veselá 0

Proti favoritkám nejlepší výkon

Češky věděly, že si v minulém zápase zkomplikovaly cestu do play-off. Po nevydařeném vystoupení jim navíc do cesty přišly superfavoritky ze Španělska. Porazit zatím stoprocentní tým a jednoho z hlavních aspirantů na titul byl opravdu těžký úkol. Španělky navíc na začátku utkání ukázaly svojí sílu. Do konce poločasu se však české basketbalistky dokázaly na hru soupeře adaptovat a vyrovnaly hru. „Začátek nasvědčoval tomu, že nás soupeř porazí dříve, než se děvčata stačí na hřišti rozhlédnout. Postupně jsme však získávali půdu pod nohama především díky pečlivé obraně nejlepší hráčky soupeře Salvadores a dobrým individuálním výkonům na útočné polovině,“ ocenil Bárta zlepšený výkon svých svěřenkyň včetně práce při zastavování MVP hráčky nedávno skončeného MS U17.

Třetí čtvrtina opět patřila Španělskám, ale český tým nesložil zbraně a ještě zabojoval o úspěch v utkání. Výsledná prohra o devět bodů je podle Bárty až příliš krutá: „Ačkoliv tomu výsledný stav nenasvědčuje, byly poslední minuty dramatické a při šťastné konstelaci jsme se mohli na konci zápasu i radovat. Celkový výsledek však odpovídal obrazu hry – byli jsme za doposud nejlepším týmem turnaje přece jen o kousek pozadu. Dokázali jsme však především sami sobě, že můžeme porazit jakýkoliv evropský tým.“

Španělsko - Česká republika 69:60 (22:14; 34:29; 53:39)

Kracíková 11, Andělová 9, Kopecká 7, Šípová 6, Veselá, Mircová a Beránková po 5, Mainclová 4, Milaniaková a Moučková po 3, Křivánková 2

Konec nadějí

Do posledního zápasu osmifinálové skupiny vstupovaly Češky posíleny o dobrý výkon proti favorizovanému Španělsku, ale i s vědomím, že díky vývoji ve skupině jim vítězství zajistí postup do čtvrtfinále a při určité konstelaci dokonce i ze třetího místa.

Češky však ve vyrovnaném utkání nedokázaly na Chorvatsko vyzrát. Klíčem k chorvatskému vítězství byla precizní hra v útoku balkánského týmu, který za celý průběh utkání ztratil pouhé čtyři míče, což je skoro až neskutečné číslo. Češky prakticky v žádné ze statistik výrazně nepropadly, soupeřky dokonce přeskákaly, ale k vítězství jim nepomohl ani double-double Terezy Šípové za 13 bodů a 10 doskoků."Jejich jednoduchá hra s pick-and-rolly na trojkové čáře na nás platila a některé naše hráčky byly v obraně za Chorvatkami stále o krok pozadu. V útoku jsme se často pokoušeli o trojkovou střelbu (nakonec 23/5; 21%), kterou jsme poněkud alibisticky nahrazovali absenci kombinační hry na útočné polovině. Pokud jsme hráli rychlý protiútok nebo jsme kombinovali v postupném útoku, pak se pravděpodobnost úspěšného zakončení výrazně zvyšovala," mrzelo Bártu, že tým nevyužíval svých zbraní.

"Střídání osobní obrany se zónovou pomohlo i v obranné fázi. Ve druhé polovině zápasu jsme snižovali bodový rozdíl a necelé dvě minuty před koncem jsme za stavu 58-58 cítili, že vítězství je opravdu blízko. Bohužel následovalo naše vyhození z autu do rukou soupeře, který v následném útoku při naší dobré obraně vystřelil v časové tísni z velké vzdálenosti a trefil trojku o desku. Náš tým posléze vyšel opět bodově naprázdno a pak jsme již faulovali v marné snaze zvrátit nepříznivý stav. V závěru zápasu jsme sice věřili ve vydřené vítězství, ale nakonec jsme vydřeli pouze prohru. Většina našich hráček zaslouží respekt za bojovnost a to především ve druhé polovině utkání," našel alespoň jedno pozitivum ve hře Bárta.

Zklamané družstvo nyní čeká souboj o záchranu v divizi A, která se může povést už v úvodním utkání proti Švédsku, které už Češky jednou porazily.

Česká republika - Chorvatsko 58:64 (16:17; 29:35; 42:46)

Šípová 13 bodů a 10 doskoků, Andělová 10, Křivánková a Mircová po 8, Kracíková 6, Milaniaková 5, Beránková 4, Kopecká a Mainclová po 2, Moučková a Veselá 0