Úvod Lvy probral a ti pak ovládli TON

Konec roku už tradičně patří nově se formující reprezentaci do 16 let, která v tomto období odehraje tři zápasy v rámci Turnaje olympijských nadějí. Všichni čtyři účastníci (ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) se tentokrát sjeli po polského Konína, aby si nejen zahráli o své první reprezentační vavříny, ale také zjistili, na čem je potřeba během dalšího půl roku zamakat, aby forma na ME byla maximálně vyladěná.

Češi do turnaje vstoupili utkáním proti domácímu celku a hned na úvod si prožili nejhorším sedm minut v celém třídenním klání. Češi nestíhali, ztráceli jeden míč za druhým a nabízeli soupeři možnost jednoduše skórovat. Po úseku hrůzy svítil na tabuli stav 15:0 pro domácí celek. V tu chvíli se naštěstí v českém celku něco zlomilo, začal se vracet do hry a předvádět to, co od něj trenér Slowiak vyžadoval. Češi sice stahovali náskok soupeře, ale na konečné vítězství to nestačilo. Byl to však příslib do dalších zápasů...

Polsko - Česká republika 70:61 (23:7; 40:26; 58:37)

Böhm 14, Noumeros 12, Houser 10, Pelikán 8, Kotala a Manas po 4, Pták, Černý a Hanzálek po 3, Sýkora, Fanta a Whalen 0

Fauly: 23 - 24

Lukáš Pivoda, asistent trenéra: „ I když se zápas nerozhoduje v 1. čtvrtině, tak dnešní utkání bylo začátkem dost ovlivněno. Nicméně hráči zaslouží kredit za bojovnost, ukázali v utkání charakter. Podařilo se nám dostat až na stav -7 a nebýt pár chyb v závěru, mohli jsme jít do vyrovnané koncovky. Po lidské stránce se tým ukazuje odolný a silný a těšíme se na další práci.“

O den později už na hřišti bylo jiné české družstvo. Po vyrovnané úvodní desetiminutovce souboje dvou soupeřů, kteří se velmi dobře znají z loňského roku, kdy spolu sehráli přátelská utkání v rámci přípravy reprezentace U15, už Češi chytili zápas pevně do svých rukou. V dalším průběhu utkání nedali soupeři šanci a především v obraně dokázali Slováky deptat. Do střelecké listiny se zapsali všichni hráči a Češi se mohli pochlubit i vysokou úspěšností střelby za tři body, když proměnili sedm z 15 pokusů.

Slovensko - Česká republika 47:79 (17:17; 30:41; 36:62)

Noumeros 19, Houser 12, Hanzálek a Pelikán po 8, Whalen a Kotala po 7, Pták a Böhm po 5, Fanta 4, Černý 2, Sýkora a Manas po 1

Fauly: 14 - 15

Jan Čech, asistent trenéra: „Do dnešního zápasu jsme nastoupili o mnoho koncentrovanější než včera. Po celou dobu dělala soupeři problém naše celoplošná obrana a díky ní jsme dali několik jednoduchých košů, které nás dostaly do vedení. V utkání jsme se mohli opřít i o velice dobrou obranu, jejíž zásluhou skóre neustále narůstalo. Pozitivem utkání bylo, že všichni hráči dostali dostatečný prostor a dokonce se i všichni zapsali do střelecké listiny."

I přes úvodní porážku mohli Češi pomýšlet na první místo v turnaji. Museli by ale v závěrečném střetnutí porazit dosud bezchybné Maďary a navíc rozdílem minimálně deseti bodů. O tom, že se jim to nakonec povede, rozhodly především opět skvělá obrana a také povedené druhá a čtvrtá čtvrtina. Ty Češi ovládli celkovém skóre 44:23 a celý zápas také o 21 bodů. To jim s přehledem stačilo na prvním místo v turnaji.

Maďarsko - Česká republika 58:79 (22:20; 36:44; 49:59)

Böhm 15, Houser a Hanzálek po 10, Kotala a Manas po 8, Sýkora 7, Noumeros 6, Pták 5, Fanta a Pelikán po 4, Černý 2

TH: 14/12

Trojky: 5

Doskoky: 28 - 37

Zisky: 11 - 18

Ztráty: 31 - 23

Asistence: 11 - 18

Jan Slowiak: „Soupeř hrál ze všech týmů nejorganizovanější útok, s využíváním velkého množství clon bez míče. Ze začátku utkání jsme měli s řešením těchto situací trochu problémy, v dalším průběhu jsme však našli návod, jak ubránit, čímž jsme dostali pod kontrolu obranu. Nám se naopak podařilo využít útočných kombinací k vytváření dobrých střeleckých pozicí. Zahráli jsme nejlepší výkon na turnaji, což dovedlo tým k celkovému vítězství.“

Trenér Slowiak tak mohl být spokojený:

„Celkově jsme se na turnaji neustále zlepšovali. Adaptovali jsme se na agresivnější obranu a kromě prvních 7 minut zápasu s Polskem jsme to byli my, kdo vytvářel největší tlak na míč a získávali jsme tím hodně příležitostí pro rychlý protiútok. Složení týmu nabízí dostatek hráčů, kteří chtějí bránit a mají pro to rychlostní dispozice.

S organizací útoku jsme měli problémy, ale ty byly přímo úměrné času, který jsme měli pro společný trénink.

Největším pozitivem je, že všichni hráči ukázali, že si nominaci zaslouží, nikdo nezklamal. Tým měl charakter, uměl se rvát o výsledek a všem na něm záleželo. V každém utkání se minuty rozdělily mezi 12 hráčů bez ztráty kvality.“

Nejlepším střelcem týmu byl Nikolaos Noumeros a do All Star týmu turnaje byl vybrán David Böhm. Nominaci českého národního týmu najdete zde.