Posíleni o první dvě vítězství jdou muži U18 do bojů o záchranu

Muži do 18 let si museli na první výhru na Mistrovství Evropy U18 v turecké Konyi počkat až do skupiny G, ve které šlo o co nejvýhodnější postavení do bojů o záchranu. První dva zápasy zvládli výborně a nebýt porážky od Ruska v posledním zápase skupiny, mohla být jejich pozice ještě o kousek lepší.

Po dramatu první výhra

V prvním utkání skupiny G se čeští basketbalisté postavili Anglii. „Poprvé na ME jsme nastupovali v roli favorita,“ uvědomoval si trenér Jan Ulrych. Angličané se však ukázali jako zdatný soupeř a v celém utkání nedovolili Čechům získat výraznější náskok. „Od začátku utkání jsme se trápili střelecky. Špatné procento střelby jsme nahrazovali bojovností, nasazením a agresivitou na obranné polovině,“ těšil trenéra přístup jeho svěřenců.

V závěru ale šli do vedení soupeři a do koncovky vstupovali ve výhodnější pozici. Poslední minuta však patřila českým basketbalistům. „Padesát pět sekund před koncem jsme za stavu 50:48 konečně protrhli střeleckou smůlu a dvěma trojkami Pekárka a Půlpána obrátili skóre utkání v náš prospěch,“ oddechl si Ulrych.

Anglie - Česká republika 50:55 (11:13; 28:30; 41:42)

Škranc 13 bodů a 11 doskoků, Jokl 9, Puršl 7, Půlpán a Pekárek po 6, Sehnal O. a Svoboda po 5, Mareš a Leczo po 2, Sehnal M. a Kroutil 0

Zatím nejlepší výkon

Posíleni ziskem prvního vítězství na turnaji nastoupili Češi do utkání proti Belgii. V zápase se známým soupeřem, kterému se postavili třikrát v přípravných zápasech, podali zatím svůj nejlepší výkon na ME. Ten podpořil druhým double-doublem v řadě David Škranc. Střelecky se prosadili Svoboda (26) a Puršl (22). Půlpán ke svým osmi bodům přidal 10 asistencí.

„První poločas nás trápil rychlý protiútok soupeře, který nám nedovolil vytvořit si větší náskok,“ popsal Ulrych hlavní důvod, proč se Češi nemohli od svého soupeře odpoutat. Pak ale přišla třetí čtvrtina a v ní rozhodující krok ke druhému vítězství na ME. „Ve druhém poločase jsme zlepšenou obrannou a výborně hrajícími Svobodou a Puršlem odskočili až na rozdíl dvaceti bodů a v utkání s přehledem zvítězili. Oproti včerejšímu zápasu je pozitivem zlepšené procento střelby,“ pochvaloval si trenér zvýšenou produktivitu na útočné polovině.

Česká republika - Belgie 86:74 (24:21; 41:37; 71:54)

Svoboda 26, Puršl 22, Škranc 11 bodů a 12 doskoků, Sehnal O. 9, Půlpán 8 bodů a 10 asistencí, Pekárek 8, Sehnal M. 2, Mareš, Ropek, Leczo, Kroutil a Jokl 0

Závěr patřil Rusku

Bohužel úspěšná střelba, o které mluvil Ulrych po předchozím utkání, vydržela českým basketbalistům jen po dobu prvního poločasu utkání proti Rusku, které rozhodovalo o vítězi skupiny G. První polovinu tak Češi vyhráli sedmibodovým rozdílem. 18 bodů za druhý poločas, z toho šest v poslední čtvrtině, však vzalo Čechům naději na úspěch. Ještě před posledním dějstvím vedli o čtyři body, pak ale přišla dominance Rusů.

Důležitým faktorem v utkání byly trestné hody. Zatímco Češi proměnili čtyři z celkem devíti pokusů, Rusové z čáry trestného hodu nastříleli o 12 bodů více, když jich měli k dispozici celkem 21. Čeští basketbalisté si navíc za celé utkání nepřipsali ani jeden zisk.

Česká republika - Rusko 53:62 (12:13; 35:28; 47:43)

Sehnal O. 15, Puršl 10, Půlpán 9, Mareš a Svoboda po 6, Škranc 4, Pekárek 3, Leczo a Jokl 0

V pátek české reprezentanty čeká utkání proti Bosně a Hercegovině, se kterou už mají zkušenosti ze základní skupiny, kde jí podlehli 65:72. Vítěz se zachrání v divizi A, poražený už si pak nesmí ve zbytku turnaje dovolit jediné zaváhání, jinak na něj v příštím roce čeká divize B.