Petr Treml po Belgii

V další třízápasové sérii jsme se v Benešově střetli s Belgií. Věděli jsme, že nás čeká zase o stupeň lepší soupeř. Belgie obsadila na loňském ME U18 5. místo a zajistila si tak postup na MS U19 hrané za týden v Moskvě. Hned šestice hráček tohoto výběru se MS zúčastní.

Už v  prvním zápase soupeřky ukázaly svoji sílu – rychlost, tvrdá obrana, výborná technika, využívání hry 1 na 1 a velmi dobrý pohyb bez míče. Než jsme se stačili přizpůsobit rychlejšímu tempu (tak odlišnému od hry v našich soutěžích), prohrávali jsme po 1. čtvrtině o 10 a v poločase o 8 bodů. Po přestávce se naše hra zlepšila a na přelomu poslední čtvrtiny jsme se dostali až do 5ti bodového vedení (59-54). Dalších 5 minut jsme však nedokázali skórovat a Belgie ve 37. minutě vedla 66-59. Hráčky opět ukázaly bojovné srdce a v poslední minutě bylo 68-68. Závěrečné slovo v tomto zápase měly soupeřky a na úspěšnou trojku jsme již nedokázali stejně úspěšně odpovědět.

Do druhého zápasu jsme vstoupili soustředěně v obraně a hráli jsme ve vyšším tempu. V první čtvrtině jsme soupeřkám povolili jen 13 bodů (v prvním zápase 26). Po většinu tohoto zápasu jsme byli lepším týmem a vedli jsme až o 19 bodů. Poté přišel výpadek v obraně, Belgičanky se chytily čtyřmi úspěšnými trojkami a otočily skóre na svoji stranu. V závěru jsme po trojce Malečkové a dvoubodovým košem Šoukalové po zisku vyrovnali. Závěrečné slovo však stejně jako v prvním zápase patřilo Belgii. V zápase střelecky zářila Malečková 16 bodů (trojky 7/5)

Poslední zápas jsme začali stejně jako první - nedůrazná obrana, pomalý přechod do útoku, špatné uvolňování bez míče. Výsledkem bylo 27 obdržených bodů v první čtvrtině (19-27). Do poločasu jsme díky aktivnější obraně a zlepšené hře v útoku snížili na 37-39. Nejlepší část celé série jsme odehráli ve 3. čtvrtině (19-6). Dokázali jsme dobře využívat jak hru Reisingerové v podkošovém prostoru, tak po odstoupení a zdvojování využít volných střel z delší vzdálenosti. Vše bylo podpořené aktivitou na útočném doskoku. Tentokrát jsme si jedenáctibodové vedení nenechali sebrat a odolali tlaku belgického týmu a v závěrečném zápase zvítězili. Zápas se podařil Reisingerové 26 bodů, ale i koncentrovaný výkon v obraně, Hoškové 14 bodů (2 trojky) a Holešínské 12 bodů (2 trojky)

Na závěr jen připomenu výsledky z posledních vzájemných zápasů na ME U16: 2013 (Varna): ČR – Belgie 73-43, 2014 (Debrecen): ČR – Belgie 51-40