Na úvodní vítězství nad Belgií dvacítky ve zbytku skupiny nenavázaly

České basketbalistky do 20 let jsou vůbec prvním reprezentačním výběrem, který letos vstoupil do bojů na evropských šampionátech. Do italského Udine odjely posíleny i o Terezu Vyoralovou, která se může pochlubit zkušenostmi z loňského seniorského šampionátu starého kontinentu a také letos nechybí v kádru Lubora Blažka připravujícího se na MS.

Trenér Blažek oželel účast mladé basketbalistky na přípravných zápasech v Japonsku a ta tak může pomoci svým stejně starým spoluhráčkám na evropském mistrovství. Tým trenérky Romany Ptáčkové zatím v základní skupině získal jedno vítězství ze tří zápasů a postoupil do další fáze ze třetího místa.

Vítězný vstup

Zatím jediný úspěch dvacetiletých reprezentantek přišel hned v jejich úvodním vystoupení v Udine. Belgii porazily rozdílem sedmi bodů, když o svém vítězství rozhodly především ve druhé čtvrtině, ve které po vyrovnaném úvodu utekly soupeřkám na rozdíl deseti bodů. Přestože Belgičanky dotahovaly, do vedení se už nedostaly.

„Vstup do turnaje se nám vydařil. Na obou týmech byla znát nervozita, ale nám se o malinko lépe dařilo zakončovat naše útoky a tak jsme se po první čtvrtině dostali do pětibodového vedení. Hráčky Belgie nám však nedovolily oddechnout a zvláště rychlým protiútokem se stále držely na dostřel. Naše obrana však také fungovala, jelikož jsme dovolili Belgičankám pouhých 24 bodů za první poločas, za což si celý tým zaslouží malou pochvalu. Bylo pro nás obtížné zastavovat netypickou hru všech pěti hráček z venkovního prostoru a bohužel jsme měli i potíže s obranným odstavováním po střelách soupeřek. I přes vše jsme ale stále bojovali a i když ne o mnoho bodů, tak se stále drželi ve vedení,“ řekl k prvnímu utkání asistent trenérky Tomáš Holešovský.

Česká republika - Belgie 71:64 (18:15; 33:24; 50:44)

Hošková 22, Vyoralová 15, Andělová a Havlíková po 7, Matulková 6, Vojtíková 5, Hrušková 4, Salačová a Samková po 2, Opočenská 1, Burzová 0

Turecká dominance

Druhý zápas v základní skupině už přinesl jiný obrázek hry. Turecké basketbalistky po úvodní vyrovnané partii zaútočily na konci první desetiminutovky bodovou šňůrou 10:0 a naznačily tak své možnosti pro tento zápas. Ani v jednom ze čtyř hracích období nedovolily Češkám dosáhnout alespoň dílčího úspěchu v podobě vítězné čtvrtiny. Po drtivém nástupu Turkyň do druhého poločasu už nebylo o vítězi pochyb.

„Na soupeře jsme byli připraveni, věděli jsme o agresivitě a útočné síle hráček půlměsíce. Jedna věc je však taktická příprava, a druhá věc je realita. Nedostatek důrazu v osobních soubojích a občasná necitlivá rozhodnutí sudích, posunula Turecko do poločasového vedení. Bohužel do zápasu zasáhla jen sporadicky Salačová, která měla střevní potíže, tak pod oběma koši dominovaly turecké pivotky. Jelikož nás zradila střelecká úspěšnost, rozdíl se ve druhém poločase zvýšil na propastný,“ litoval po utkání Holešovský.

Turecko - Česká republika 84:49 (18:12; 39:26; 66:38)

Opočenská 11, Hošková 9, Burzová 7, Vyoralová 6, Vojtíková 5, Havlíková 3, Andělová, Matulková, Salačová a Samková po 2, Adamová a Hrušková 0

Souboj o druhé místo

Před zápasem s Ruskem už české basketbalistky věděly, že postup do další fáze je nemine. Ten samotný však při současném systému turnaje z pohledu záchrany v divizi A nic neřeší. Z osmifinálové skupiny postoupí do play-off čtyři nejlepší celky a tak zápas s Ruskem byl velmi důležitý. Rozhodoval totiž o tom, kdo si do další fáze ponese jedno vítězství a kdo půjde s prázdnou. Rusky měly drtivý úvod, ze kterého se České basketbalistky v prvním poločase jen velmi těžko sbíraly. Když po změně stran vyrovnaly hru, byl náskok soupeřek již těžko smazatelný. V osmifinálové skupině, která začíná dnes, tak pro jistotu udržení se v divizi A musí pod sebe dostat dva soupeře, což bude v obsazení Španělsko, Francie, Lotyšsko velmi obtížné.

„I přesto, že Salačová nebyla stále fit, chtěli jsme zastavit výškově i silově disponovaného soupeře pomocí agresivity a celoplošného tlaku. Tato taktika se dařila většinu zápasu s drobnými chybami, ke kterým se přidalo propastné procento střelby, které bylo v poločase pouhých 17%. Ve druhém poločase jsme si dokázali poradit s výškovou převahou soupeře i přes handicap na pozici klasické pětky. Po třetí části jsme dokonce snížili na rozdíl pouhých osmi bodů. Bojovnost a nadšení tentokráte nestačilo na důraz ruského celku a i přes vítězství ve druhém poločase jsme odešli z utkání poraženi,“ viděl Holešovský problém především ve špatném procentu střelby.

Rusko - Česká republika 65:52 (17:11; 37:21; 48:39)

Hošková 17, Vyoralová 9, Burzová 7, Andělová a Hrušková 5, Vojtíková 4, Opočenská 3, Matulková 2, Havlíková, Salačová, Adamová a Samková 0