Muži U16 jsou aktivnější do koše a na doskoku a mají první výhru

Čeští basketbalisté do 16 let mají za sebou v přípravě první vítězství. Po třech prohrát na turnaji Olympijských nadějí si ho připsali v rámci Velké ceny města Levice, když v jejím závěrečném dnu porazili domácí reprezentaci. Té přitom na sklonku roku 2015 podlehli rozdílem 15 bodů. Na následujících řádcích si přečtěte hodnocení trenéra Petra Temla.

Česká republika - Španělsko 62:104 (14:22; 27:51, 44:74)

Nejlepší střelci: Mikyska 10, Šícha a Haiblík 9, Hauzer 7 - Beltri 14, Parra Lopez, Calabria a Lesmes 13

Trojky: 4 - 12

Petr Treml: „Do zápasu se Španělskem jsme vstoupili s velkým respektem (5.min 1-13). Povedlo se nám ještě snížit na 14-16, ale v polovině 2.čtvrtiny už soupeř vedl rozdílem 25 ti bodů. Nedokázali jsme překonat vytaženou osobní obranu, limitoval nás velký počet ztrát (31, v 1. půli 19) a prohráli jsme na doskoku (Španělsko 29 útočných doskoků). Soupeř nás přehrával ve všech basketbalových činnostech. Hráči si na hřišti vyzkoušeli, jak vypadá evropský mládežnický basketbal na nejvyšší úrovni. Byla to výborná škola a věřím, že kluci získali cenné zkušenosti. Jediným dvojciferným střelcem byl Mikyska (10 bodů, 10 doskoků).“

Polsko - Česká republika 80:62 (15:15; 37:35; 59:52)

Nejlepší střelci: Rojek 18, Pluta 13, Walda 12, Janczak 11 - Hauzer 18 (8 doskoků), Mikyska 16(10 doskoků), Šícha a Ngatse 7

Ztráty: 24 - 31

Petr Treml: „Ve druhém zápase nás čekal další soupeř z divize A – Polsko. Odehráli jsme výborných 25 minut (49-43). Oproti prvnímu vzájemnému zápasu v Bratislavě jsme zastavili rychlý protiútok, snížili jsme počet ztrát a přehráli vyšší Poláky na doskoku. Bohužel jsme nevydrželi celý zápas a prohráli jsme 18ti bodovým rozdílem, který však neodpovídal průběhu zápasu. Velmi dobře zahráli Hauzer (18 bodů, 8 doskoků) a Mikyska (16 bodů, 10 doskoků, ale také 8 ztrát).“

Slovensko - Česká republika 55:69 (14:18; 27:46; 41:56)

Nejlepší střelci:Krčmárik 16, Zachar a Balvan 8, Horváth 7 - Kovář 16(12 doskoků), Mikyska 10 (10 doskoků), Čejka 10, Borovka 9

Ztráty: 15 - 24

Petr Treml: „Do posledního zápasu s domácím Slovenskem jsme vstoupili vlažně (5.minuta 6-10). Dalších 15 minut jsme hráli zatím nejlepší obranu s rychlým přechodem do útoku a s přesným zakončením. V poločase jsme vedli 46-27. Druhý poločas jsme začali s pocitem, že se již nemůže nic stát a první 5 minut jsme prohráli 0-12, ale opět jsme zlepšili obranu a dovedli zápas k 16 ti bodové výhře. V zápase se střelecky prosazovali hráči, kterým se na turnaji tolik nedařilo. Kovář 16 bodů (15 v 1.poločase, za dva zápasy 8 bodů), Čejka 10 bodů (za dva zápasy 0 bodů) a opět double-double Mikyska (10 bodů, 10 doskoků).“

Hodnocení turnaje:

„Oproti prvnímu turnaji Olympijských nadějí v Bratislavě se v nominaci se objevilo pět nových hráčů (Kurečka, Borovka, Ngatse, Hauzer a Voráč). Většina z nováčků se velmi dobře zapojila.

Zlepšení bylo vidět v naší obranné hře. Je ale stále nutno pracovat na rychlejším rozebrání útočících hráčů, komunikaci a také na odstranění naší stálé bolesti - obrany 1 na 1. Po získání míče stále pomalý přechod na útočnou polovinu. Při agresivní obraně velké problémy s technikou (driblink, přihrávky), celkově je třeba vše zrychlit, nejen atleticky, ale také zvýšit rychlost rozhodování.

Špatné je také procento úspěšnosti střelby z delší vzdálenosti (3 body 41/7 – 17%) a procento úspěšnosti trestných hodů (73/38 – 52%). Pochválit lze naší aktivitu ve hře na koš (více získaných faulů a trestných hodů) a útočný doskok.“