GBA vládne také mezi kadety, zlato brala i v osmi hráčích

V Pardubicích se o víkendu odehrálo Mistrovství České republiky kadetů do 17 let. Ani tento turnaj nevybočil z letošní tradice, kdy domácí prostředí nepřináší pořadatelům kýženou výhodu v cestě za zlatými medailemi. Ve dvou nejstarších kategoriích (U17, U19) napříč oběma kategoriemi získaly titul v domácí hale pouze kadetky Žabin.

BK Synthesia Pardubice – GBA 48:74 (15:24; 27:39; 39:57)

Pojďme ale zpátky k dění na mužských palubovkách. Hned v prvním zápasu turnaje dostaly zásadní trhlinu plány domácích na zisk zlata. Pardubice v dosavadním průběhu sezony padly pouze třikrát, ale čtvrtá porážka přišla v ten nejméně vhodný okamžik – v semifinále MČR proti GBA, která v základní části skončila až šestá s devíti prohrami na kontě. Své možnosti ale naznačila už v play-off, kde drtivě vyřadila třetí Ostravu.

Pardubičtí basketbalisté se dostali pod tlak hned na začátku utkání, kdy si GBA vypracovala během první čtvrtiny dvouciferné vedení. Krátce po začátku druhé půle se zdálo, že se domácí hráči z úvodního direktu oklepali, když snížili na rozdíl čtyř bodů. Pak ale více jak pět minut nedali koš a GBA si šňůrou 15:0 řekla o vítězství. Pražané navíc kralovali v podkošovém prostoru a v útoku si počínali aktivně, když měli o 18 trestných hodů k dispozici více než domácí.

BA Nymburk – Slavoj BK Litoměřice 88:78 (17:19; 44:31; 68:49)

Také ve druhém utkání se zdálo, že papírový favorit bude mít plné ruce práce s postupem do finále. Litoměřice si zajistily postup po postupu přes favorizovaný USK Praha a prakticky celý první poločas zle trápili i Nymburk. Středočeši ale vytáhli super výkon v poslední minutě a půl první půle, kterou vyhráli 10:0 a do šatny si tak brali poprvé v zápase dvouciferný náskok. To hráče Litoměřic rozhodilo a naopak nymburským dalo dostatečný klid pro průběh druhého poločasu. V něm si svůj náskok udržovali a snížení Litoměřic na osm bodů minutu před koncem už přišlo pozdě.

Nymburk si k vítězství výrazně pomohl tříbodovou střelbou. Trefil celkem 12 trojek z 34 pokusů. Rozhodujícím jazýčkem na vahách byla také produkce hráčů z lavičky. Nymburk v této statistice vyhrál jasně 56:10, především díky duu Mráz – Novotný, které se postaralo dohromady o 43 bodů.

BK Synthesia Pardubice – Slavoj BK Litoměřice 82:69 (30:15; 42:27; 59:49)

Domácí nechtěli na turnaji před vlastním publikem skončit bez cenného kovu, a tak do zápasu o třetí místo museli dát vše. Do utkání vlétli jako uragán a ke konci první desetiminutovky našponovali svůj náskok až na 18 bodů. Pak sice nevyužili téměř šestiminutovou pasáž, kdy litoměřičtí basketbalisté nedokázali skórovat k definitivnímu rozhodnutí zápasu o bronz, ale desetibodový náskok se jim dařilo udržovat prakticky až do konce utkání aniž by soupeři dali šanci na zvrat v utkání.

Velký výkon předvedl v domácím dresu Ondřej Výcha, který zatížil konto soupeře 18 body a přidal k nim ještě 17 doskoků. Podobným výkonem mu na opačné straně barikády odpovídal Jan Karlovský, který skončil na 25 bodech a 15 doskocích.

GBA – BA Nymburk 66:62 (18:13; 43:27; 54:47)

Osm statečných basketbalistů GBA nastoupilo den po velkém semifinálovém triumfu na domácími Pardubicemi k finálovému boji. Únava však na basketbalistech z pražských Stodůlek jako by nebyla znát. V prvním poločase totiž položili pevní základy ke splnění svého zlatého snu. Ten se ještě více přiblížil ve 23. minutě, kdy se jejich vedení vyšplhalo až na 17 bodů. Jenže ani to Nymburk nezlomilo a středočeský celek předvedl velký návrat do utkání. Ten mohl korunovat ve 36. minutě, kdy mu chyběl jediný koš, aby se před svého soupeře poprvé od začátku utkání dostal. Jenže GBA v pravý čas zabrala a nenechala si vítězství vzít. Uchvátila tak trůn v kadetech i juniorech, což je výjimečný počin.

Nymburk čerpal ve finále z produkce lavičky, která přestřílela úzkou rotaci náhradníků GBA 40:10. Ani to a ani výkon Filipa Novotného (17 bodů, 12 doskoků) hráčům BA nestačilo. Zápas rozhodla lepší úspěšnosti střelby na straně GBA a také double-double Saviće (12+12).